Tapety w projektowaniu wnętrz

12 listopada, 2015

Bardzo często projektuję wnętrza z wykorzystaniem tapet. Niby banał, ale regularnie spotykam się ze sporym oporem ze strony klientów. Jeśli niechęć do tapet wynika z lęku przed problemami z ich usunięciem, wówczas wyjaśniam, że nie jest to takie skomplikowane jakby się mogło wydawać. Już nawet są dostępne specjalne środki do usuwania tapet, które dostaniemy w praktycznie każdym sklepie z farbami. A gdy mimo wszystko są wątpliwości, to w sieci jest mnóstwo tutoriali i poradników z praktycznymi radami. A kwestia jakości? Aktualnie tworzy się je z wysokiej jakości papieru, często dodatkowo pokrytego tworzywem sztucznym (np. winylem), który uodparnia tapetę na wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia. Dzisiejsze tapety mają bardzo długą żywotność. Naturalnie im droższa tapeta, tym bardziej trwała. Oczywiście nie mówię tutaj o supermarketowych tapetach za 5 złotych. Słyszałam historię, gdy taka tapeta była tak cienka, że po zetknięciu z klejem zaczęła się rozpuszczać. Tak więc zakup najtańszego produktu jest tylko pozorną oszczędnością.

Awersja do danego elementu

Gorzej gdy klient po prostu ma uprzedzenia do tapet. Przeważnie są one wynikiem złych wspomnień z dzieciństwa. Ręka do góry, kto nie kojarzy chociaż jednego strasznego mieszkania całego w tapetach… No właśnie. Tylko nie powinniśmy obwiniać samych tapet o zły gust gospodyni. Jestem pewna, że gdyby dobrze dobrano tapety, te wnętrza z czasów PRL-u wcale nie byłyby takie okropne.

Tapety do każdego projektu wnętrz

Kiedyś większość tapet wyglądała podobnie lub po prostu wybór był ograniczony. Obecnie oferta tapet jest olbrzymia, dzięki czemu jestem w stanie dobrać tapetę praktycznie do każdego projektu wnętrz, do każdego stylu i po prostu do potrzeb klienta. Hołduję zasadzie indywidualizmu w urządzaniu wnętrz, mieszkanie ma odzwierciedlać gust i charakter właściciela. Nie po to jestem zatrudniana, aby projektować mieszkanie jak z katalogu.

Poniżej wybrałam kilka zdjęć pokazujących tapety w różnych stylach i aranżacjach. Mam dla Was zadanie. Spróbujcie sobie wyobrazić te same wnętrza, tylko z farbą zamiast tapety. Jakie macie przemyślenia?

Projekty wnętrz w stylu skandynawskim

Tapeta w stylu skandynawskim

via

biało-czarna tapeta w trójkąty

kuchnia z tapetą

via

Projekty wnętrz w stylu klasycznym

styl klasyczny

elegancka tapeta

via

elegancka jadalnia

via

Projekty wnętrz w stylu eklektycznym

odważna tapeta

via

eklektyczna jadalnia

via

eklektyczny żółto turkusowy salon

Projekty wnętrz w stylu retro

tapeta retro

via

tapeta w kreski kratkę

turkusowa tapeta w stylu retro

via

Męskie projekty wnętrz
Mieszkanie kawalera

via

ciemna tapeta w sypialni

via

Tapeta w kratę

via

Kobiece projekty wnętrz

kobiecy salon ze złotą tapetą

biało niebieska wypialnia

biały jasny hol

via

Oczywiście jeśli klient stanowczo jest przeciwny tapetom, to go do tego nie namawiam na siłę. Po prostu szukam innego rozwiązania które nie spowoduje nocnych koszmarów u klienta. A jakie są Wasze doświadczenia z tapetami?

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku i Instagramie.

Czytaj również

Aranzacja lazienki

Case Study – Projekt mieszkania na wynajem krótkoterminowy

Prezentowane mieszkanie zlokalizowane jest na warszawskim Mokotowie, bardzo blisko stacji metra. Okolica oferuje mieszkańcom dobrze rozwiniętą miejską infrastrukturę, jaki i zielone parki do wypoczywania. Jak się okazało, inwestorzy postanowili przeznaczyć mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, więc poprosili o nieszablonową aranżację wnętrza, dzięki której nie będą mieli problemów ze znalezieniem lokatorów. W przypadku mieszkań pod wynajem zaprojektowanie wnętrz…
tapeta rozowe ptaki

Trendy, czyli co będzie piszczeć we wnętrzarskiej trawie w 2020

Terrazzo, welur i roślinne tapety — rok 2019 przygotował mnóstwo materiałów do pracy architektów wnętrz. Niektóre z tych trendów ciągle są obecne i jeszcze długo się nie znudzą, ale część już mocno się przejadła. Lubię obserwować nowości i zawsze na przekór wszystkiemu staram się nie podążać za masami. Jeśli czegoś jest za dużo na rynku, traci…
Styl minimalistyczny 1

Minimalizm w projektowaniu wnętrz

W dzisiejszym odcinku, zgodnie z obietnicą, zapanuje minimalizm. Przygotowałam kilkustronicowy opis założeń i historii całego nurtu, ale doszłam do wniosku, że takie nadużywanie liter zupełnie nie pasowałoby do tego stylu. Dlatego powinien wystarczyć rysunek: via Żeby nie było aż tak pusto, dorzucam jeszcze przykładowe wnętrze – dla tych, którym akurat nie chciało się czytać. via…
architektura wnetrz salonu

Jak urządzić mieszkanie na wynajem w 5 krokach – opis konkretnego przypadku

Na rynku nieruchomości w najlepsze trwa boom. Mieszkania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i deweloperzy mogą zacierać ręce. Rynek napędzają nie tylko rosnące pensje i zdolność kredytowa, ale i niskie stopy procentowe. Musimy też pamiętać, że średnia powierzchnia mieszkania na jednego obywatela wciąż to tylko nieco ponad 28 m2. Gorzej jest tylko w 3 krajach…