zmiana ukladu funkcjonalnego

Zmiana układu funkcjonalnego

Obecny układ wnętrz jest nieodpowiedni dla Twojego stylu życia? Potrzebujesz więcej powierzchni do przechowywania? Urodziło Wam się dziecko i potrzebujecie dodatkowego pokoju? A może często pracujesz w domu i chcesz wydzielić miejsce na biurko lub gabinet? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco, jest to znak że pora wprowadzić zmiany do układu funkcjonalnego Twojego mieszkania. Wielu właścicieli nieruchomości przechodziło przez schemat: kupuję upragnione mieszkanie, wprowadzam się a potem zastanawiam „co tutaj nie gra?”. Najważniejsze to nie zakładać, że rozkład wnętrz, choć nie odpowiada naszym potrzebom, nie może zostać zmieniony.

Przed przestąpieniem do pracy na początku sprawdzam usytuowanie mieszkania względem stron świata. Od tego zależy ilość wpadającego do mieszkania światła i temperatura w pomieszczeniach. Mieszkania usytuowane od strony północnej są słabiej doświetlone, przez co są chłodniejsze. Rankiem światło pada od strony wschodniej. Barwa porannego światła jest jaśniejsza, co pobudza nas do działania. Pomieszczenia zlokalizowane od strony południowej są bardziej nasłonecznione, co zmniejsza koszty ogrzewania i oświetlenia. Jednak latem, kiedy mieszkania są mocniej nagrzane może to być lekko uciążliwe. Idealnie jest gdy da się umieścić wszystkie pomieszczenia według zasad, które opisałam poniżej.

Salon – pokój dzienny
Zazwyczaj w salonie spędzamy każdą wolną chwilę. Przeważnie po południu. Relaksujemy się po pracy wspólnie z rodziną lub przyjaciółmi. Dobrze aby w pokoju dziennym okna były skierowane na stronę południową lub południowo – zachodnią. Rozświetlające pokój dzienny promienie słoneczne z całą pewnością poprawią nam samopoczucie. Światło zachodnie ma cieplejszą barwę, która wycisza i sprzyja relaksowi.

Kuchnia
Kuchnia jest „północnym” pomieszczeniem. Podczas gotowania i pieczenia wytwarza się w niej sporo ciepła, więc sprawdzi się usytuowanie tego pomieszczenia od strony północnej. Alternatywą dla kuchni jest lokalizacja północno-wschodnia lub wschodnia. Śniadanie umilą nam promienie słońca. O poranku temperatury są niższe a przez resztę dnia słońce nie będzie nam doskwierać. Wyjątkiem są kuchnie połączone z salonem. Otwarta przestrzeń, którą powstaje z połącznie tych dwóch pomieszczeń niweluje uciążliwości związane z nagrzewaniem się pomieszczenia związanym z przygotowywaniem posiłków.

Gabinet
Intensywne promienie słoneczne mogą męczyć wzrok, utrudniać pracę przy komputerze a wysoka temperatura może działać usypiająco. Z tego względu proponuję umieścić gabinet od strony północnej lub wschodniej.

Sypialnia
To tutaj rozpoczynamy każdy nowy dzień. Przyjemnie gdy budzą nas promienie wschodzącego słońca. Sypialnie warto umieścić od strony wschodniej. Po południu w sypialni będzie panował przyjemny chłód aż do następnego poranka. W pomieszczeniach w których panują wysokie temperatury gorzej się śpi i wypoczywa.

Powyższe zasady są to wytyczne i choć w większości przypadków się sprawdzają, to nie musi być tak w Twoim przypadku. Może Twoje mieszkanie zlokalizowane jest przy ruchliwej ulicy i sypialnie lepiej jest umieścić od gorącej strony południowej, ale z oknami na ciche podwórze. Jeśli masz inne oczekiwania i tryb życia, powiedz mi o tym.

Zanim zaprojektuję Twój nowy układ mieszkania, będę potrzebować odpowiedzi między innymi na poniższe pytania:

Ile osób będzie mieszkać w mieszkaniu?
Inaczej będzie wyglądał projekt mieszkania singla, a inaczej dużej rodziny. Nie każdy może sobie pozwolić na całkowite otwarcie przestrzeni i związany z tym brak prywatności.

Jeśli masz dzieci, w jakim są wieku?
Każdy wiek ma swoje wymagania i potrzeby, ale praktycznie zawsze pokój dziecka jest przestrzenią wielofunkcyjną. W pokoju malucha musi się znaleźć miejsce do spania, zabawy oraz przechowywania ubrań i zabawek. Starsze dzieci potrzebują dodatkowo miejsca do nauki, odrabiania lekcji czy tworzenia prac plastycznych. Aby zachęcić dziecko do pogłębiania wiedzy niezbędne będzie miejsce komfortowe ze sprzyjającym koncentracji kącikiem do nauki.

Czy często przyjmujesz gości?
Jeśli jesteś osobą towarzyską i lubisz przyjmować gości w domu, wówczas może warto rozbudować część dzienną, w której spędzasz więcej czasu.

Jaka jest Twoja wymarzona kuchnia?
Zastanów się jak korzystasz z kuchni. Lubisz gotować przy wszystkich, czy może kuchnia ma być Twoim królestwem i relaksujesz się podczas gotowania w samotności? A może kuchnię traktujesz jak zło konieczne? Odpowiedzi na te pytania są kluczowe, aby zdecydować czy lepiej będzie się sprawdzać klasyczna kuchnia zamknięta, czy aneks kuchenny.

Czy masz dużo ubrań i innych rzeczy?
W zależności od tego ile miejsca potrzebujesz i jaką powierzchnie ma Twoje mieszkanie, odpowiednio zaprojektuję przestrzeń do przechowywania.

Najważniejsze, aby nowy układ funkcjonalny dawał poczucie przestrzeni.