projekt rozmieszczenia elektyki

Projekt rozmieszczenia elektryki

Dobre oświetlenie pełni nie tylko funkcję użytkową. Nie jest tylko ozdobą wnętrza. Profesjonalne oświetlenie oprócz tego że zdobi, ożywia przestrzeń i wpływa na samopoczucie osób w nim przebywających. Wbrew pozorom samodzielne projektowanie oświetlenia nie jest łatwym zadaniem. Dlatego warto, abyś miała dobry projekt. Chcę Ci pomóc stworzyć atrakcyjną przestrzeń do pracy, zabawy, odpoczynku i snu. Zanim przyjdzie czas wyboru konkretnych modeli lamp i żyrandoli, zaopatrzę Cię w plan rozmieszczenia punków świetlnych. Dopiero na tej podstawie będzie można zdecydować jaka oprawa będzie najlepsza. Stosowane nagminnie wyznaczenie górnego oświetlenia na przecięciu przekątnych sufitu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Gdy skrzyżowanie wypadnie nad łóżkiem w sypialni, światło wpadające spod oprawy może Cię razić w oczy i męczyć. Choć sypialnia jest przede wszystkim miejscem odprężenia i wyciszenia, to często służy również przechowywaniu ubrań, przygotowywaniu się do wyjścia lub czytania. Każda strefa funkcjonalna powinna być odpowiednio oddzielona. Jeżeli w sypialni znajduje się toaletka, to również przy niej umieszczam dodatkowe źródło światła. Czy zdarzyło Ci się korzystać z szafy, w której nie było nic widać? Szafa powinna być oświetlona odrębnym źródłem światła.

Wyjątkowo ważne jest oświetlenie kuchni. Tu musi być jasno, gdyż w kuchni będziesz wykonywać szereg różnych zadań, które wymagają dokładności. Jedna lampa to zdecydowanie za mało. Chyba nic nie drażni tak, jak nasz cień padający na blat roboczy podczas przygotowywania posiłków. Bez jasno oświetlonego blatu i urządzeń kuchennych, komfortowe gotowanie będzie niemożliwe. Oświetlenie kuchenne zawsze dzielę na ogólne i miejscowe. Kilka punktów jest lepszych niż jedna oprawa. Główna, przyciągająca wzrok lama kuchenna powinna być umieszczona dokładnie nad środkiem stołu. Pokój dzienny pełni wiele funkcji. Często jest to miejsce spotkań, jadalnia i sala telewizyjna w jednym. Z tego względu warto tu zamontować kilka niezależnych źródeł światła. Większość łazienek nie ma okien. Oprócz zapewnienia odpowiedniego oświetlenia ogólnego zależy mi na stworzenie nastroju relaksu i rozluźnienia. Należycie dobrane oświetlenie potrafi spotęgować efekt przestronności. Punkty świetlne przy lustrze projektuję tak, aby światło równomiernie padało na twarz i nie tworzyło cieni. Wisienką na torbie jest oświetlenie dekoracyjne. Można nim oświetlić dekoracje ścienne, obrazy lub półki. Przy projektowaniu łączników zawsze kieruję się zasadami ergonomii, tak aby ich rozmieszczenie było wygodne i intuicyjne. Dążę do tego, aby osobno zapalać różne grupy świateł, czyli aby jednym włącznikiem nie włączać oświetlenia ogólnego i dekoracyjnego. Przy wejściu do ciemnego pomieszczenia bez trudu znajdziesz włącznik światła. Na korytarzu włączniki projektuję tak, że nie będziesz musiała po ciemku skradać się do łazienki.

Poręcznie rozmieszczone i dobrane w odpowiedniej ilości gniazdka elektryczne również wpływają na wygodę i jakość mieszkania. Jeżeli nie dysponujesz dużym budżetem będę się starać znaleźć złoty środek pomiędzy kosztem instalacji elektrycznej a wygodą posiadania wielu gniazdek. Na całkowity koszt wpływa nie tylko cena pojedynczego gniazdka, ale również koszt jego instalacji. Przy ustalaniu rozmieszczenia gniazdek wezmę pod uwagę lokalizację m.in. telewizora, komputera, ładowarki do telefonu, sprzętu AGD i wszystkich lampek. Zaplanuję również gniazdka używane sporadycznie, np. gniazdko do odkurzacza, suszarki do włosów czy miksera.