projekt kuchni

Projekt kuchni

Nawet najpiękniejsze kuchenne meble nie wynagrodzą braku wygody. Niezależnie od tego czy twoja kuchnia jest wielkości kawalerki, czy to tylko dwumetrowy aneks, każda powierzchnia powinna być zaprojektowana zgodnie z zasadami ergonomii, które precyzyjnie określają prawidłowe odległości między sprzętami. Na projekcie który otrzymasz, meble i sprzęty kuchenne będą tak rozmieszczone, abyś nie musiała pokonywać zbytnich odległości. W kuchni można wyróżnić strefy takie jak:

  • zapasów – miejsce w którym przechowujemy zapasy żywności, czyli lodówka i zamrażarka,
  • przechowywania – miejsce w którym trzymamy zastawę stołową oraz blat kuchenny, na którym oprócz robienia kanapek, rozkładamy talerze, zakupy, czyli robimy wszystko co nie wymaga gotowania,
  • mycia – strefa w której znajduje się zlew i ewentualnie zmywarka,
  • przygotowywania – część kuchni w której przyrządza się potrawy, to właśnie w tej strefie powinien być umieszczony główny, najdłuższy blat,
  • gotowania i pieczenia – strefa w której zlokalizowana jest płyta grzewcza i piekarnik.

W większości przypadków czynności kuchenne zaczynają się od lodówki, następnie przenoszą się do zlewu, blatu, aby zakończyć się w okolicach płyty grzewczej. Oczywiście zawsze uwzględniam tą kolejność. Przed naszym spotkaniem, chciałabym abyś przemyślała jak planujesz korzystać z kuchni, czy regularnie gotujesz, czy może wolisz stołować się na mieście. Uprzedzam, że mogę konfrontować Twoje marzenia z rzeczywistością, np. chęć posiadania wyspy kuchennej. Jest to bardzo atrakcyjny element wnętrza, dodaje przytulności oraz skupia wokół domowników. Jednak wymaga sporej powierzchni. Jeśli nie dysponujesz pokaźną przestrzenią to odradzam wszelkie małe, niewygodne wysepki. Metrowa wyspa w kuchni o powierzchni 12-14 m2 tylko zmarnuje przestrzeń i wcale nie ułatwi pracy.

Jeśli często gotujesz to największą zbrodnią jaką można popełnić podczas projektowania kuchni, jest zbyt mała przestrzeń robocza. Jeśli sporadycznie, to możemy pójść na pewne kompromisy. Choć standardowa wysokość blatu kuchennego to 85 cm zawsze proponuję, aby blat dostosować do wzrostu użytkowników. O ostatecznym koszcie kuchni decyduje często to czego nie widać, czyli wszelkie okucia, prowadnice, zawiasy, kosze, elektryczne wspomaganie otwierania (wielkie ułatwienie). Jeśli często gotujesz, nie oszczędzaj na tych elementach wyposażenia. Postaw na jakość. Na pewno czas przyjemniej upłynie, jeśli szuflady i drzwi szafek będą się cicho zamykać. Również rodzaj blatu zaważy na tym jak długo będziesz się cieszyć idealną kuchnią. Jeśli możesz pozwolić sobie na blat kompozytowy lub z granitu, nie będziesz tego żałować. Taki blat będzie Ci służył przez lata.